24. februára 2019
Nedávno som dostala veľmi priamočiaru otázku od človeka, ktorý nikdy na joge nebol a ja som ho lanárila, aby ju určite vyskúšal – „Čo je vlastne joga?“– a v momente, ako som sa nadýchla s nadšením začať niekoľko minútový monológ o tom, čo pre mňa joga predstavuje, bola otázka doplnená dodatkom „skús jednou vetou“. Zostala som zaskočená! Jednou vetou popísať tak komplexné učenie, akým je joga? Zvlášť pre mňa, osobu, ktorá jogou žije denne, neustále niečo o nej študuje, vzdeláva sa, praktizuje, skúša a testuje aj na druhých cez jej vyučovanie? Nastalo na chvíľku ticho (a tí, čo ma poznajú, môžu potvrdiť, že v mojom prípade je byť ticho vzácnym momentom 🙂 ) a potom zo mňa vyhŕklo „Joga je umenie cítiť sa dobre“ a vtedy nastalo ticho na opačnej strane, o chvíľku doplnené „Ok, tak prídem“.
Veď napokon, kto by sa nechcel cítiť dobre? Nie tak na trojku, ale skutočne byť v dobrom fyzickom aj psychickom stave je želaním každého z nás. Spôsob, akým to dosiahnuť, si každý vyberáme podľa svojich preferencií a možností. Pre mňa osobne je joga komplexným učením, ktoré ponúka množstvo nástrojov k tomu, aby sme sa cítili dobre, aj keď na joga lekciách sa väčšinou stretávame len s niektorými z nich. Väčšinou ide o asány – fyzické jogové pozície, ďalej praktizovanie pranayamy – dychových cvičenía napokon meditačné techniky. Ale joga toho ponúka oveľa viac, ak sa rozhodneme vydať sa jej cestou.
Známy kodifikátor jogy – indický mudrc Patanjali – už v rozmedzí cca. 4.-2. storočia definoval jogu vo svojom diele Joga Sutras cez osem častí:
Ďalšie joga nástroje spočívajú v princípoch stravovania (vegetariánstvo), liečenia (napr. nosná sprcha pri nádche, používanie bylín), ale aj v rôznych rituáloch, mantrách (slovné afirmácie slúžiace ako nástroje vizualizácie) či mudrách (joga gestá rúk a prstov rúk), ako aj v budovaní joga kultúry a komunity.
Samozrejme, výklad jednotlivých stavebných prvkov, princípov a nástrojov jogy má svoje variácie a rôzne ich ponímajú aj samotní lektori jogy. Ja som zástanca slobody a lieralizmu jogovej praxe a preto svojim jogínom vždy pripomínam, že v joge nič nemusíme, vezmime si z nej to, čo vieme a chceme použiť a zvyšné nechajme tak. Joga má totiž slúžiť nám a nie naopak.
Ale vráťme sa od teórie jogy naspäť k jej využiteľnosti v praxi. V dnešnej uponáhľanej dobe je naozaj osviežujúce vidieť, ako sa ľudia dokážu práve prostredníctvom jogy spomaliť, vnímať moment tu a teraz, sústrediť sa na dych, ktorý je tým najlepším prostriedkom kontaktu mysle s telom – prapodstaty celej jogy, ktorá v preklade zo sanskritu znamená práve „spojenie“ – nášho duchovného a fyzického ja. Na svojich hodinách často klientom odporúčam, aby si z jogovej praxe vzali čo najviac aj do svojho bežného života – aby sa jogové praktiky stávali súčasťou ich fungovania aj v priebehu dňa a aby ich hranicou nebola joga podložka. Pretože to, ako sa máme a cítime, je odrazom väčšiny nášho dňa, našich (zlo)zvykov a konania, a ak sa väčšinu dňa hrbíme v sedavom zamestnaní, zabúdame dýchať, nezvládame stres či nepestujeme trpezlivosť a pokoru, tak ani hodina jogy raz-dvakrát do týždňa to nezachráni. Ale možno si z nej vziať maximum.
Jogu však môžeme nenápadne pozvať aj do svojho každodenného života vďaka:
Správnym návykom pohybového aparátu
Vedomej práce s mysľou prostredníctvom
Joga je silnou, efektívnou, ale trpezlivou, postupnou medicínou, nečakaj v nej zázraky z večera do rána (aj keď platí, že po joga praxi sa vždy človek cíti lepšie). Ak ju chceš objavovať nie len v hraniciach joga podložky, ale naopak, aj v každodennom živote, dovoľ jej z tej podložky a joga shaly vystúpiť spolu s Tebou.
Praktické tipy, rady, odporúčania a zdieľanie mojej vlastnej skúsenosti, ako právničky a joga lektorky v jednom, Ťa čakajú na mojom najbližšom workshope JOGA v každodennom živote. Termíny a miesta nájdeš v sekcii Služby – joga workshop.