officeyoga.sk > Terapia yogou  > Pozvi yogu za hranice svojej podložky (workshop)

Pozvi yogu za hranice svojej podložky (workshop)

Nedávno som dostala veľmi priamočiaru otázku od človeka, ktorý nikdy na yoge nebol a ja som ho lanárila, aby ju určite vyskúšal – „Čo je vlastne yoga?“– a v momente, ako som sa nadýchla s nadšením začať niekoľko minútový monológ o tom, čo pre mňa yoga predstavuje, bola otázka doplnená dodatkom „skús jednou vetou“. Zostala som zaskočená! Jednou vetou popísať tak komplexné učenie, akým je yoga? Zvlášť pre mňa, osobu, ktorá yogou žije denne, neustále niečo o nej študuje, vzdeláva sa, praktizuje, skúša a testuje aj na druhých cez jej vyučovanie? Nastalo na chvíľku ticho (a tí, čo ma poznajú, môžu potvrdiť, že v mojom prípade je byť ticho vzácnym momentom 🙂 ) a potom zo mňa vyhŕklo „Yoga je umenie cítiť sa dobre“ a vtedy nastalo ticho na opačnej strane, o chvíľku doplnené „Ok, tak prídem“.

 

Umenie cítiť sa dobre

Veď napokon, kto by sa nechcel cítiť dobre? Nie tak na trojku, ale skutočne byť v dobrom fyzickom aj psychickom stave je želaním každého z nás. Spôsob, akým to dosiahnuť, si každý vyberáme podľa svojich preferencií a možností. Pre mňa osobne je yoga komplexným učením, ktoré ponúka množstvo nástrojov k tomu, aby sme sa cítili dobre, aj keď na yoga lekciách sa väčšinou stretávame len s niektorými z nich. Väčšinou ide o asány – fyzické yogové pozície, ďalej praktizovanie pranayamy – dychových cvičenía napokon meditačné techniky. Ale yoga toho ponúka oveľa viac, ak sa rozhodneme vydať sa jej cestou.

 

Filozofia a učenie yogy

Známy kodifikátor yogy – indický mudrc Patanjali  – už v rozmedzí cca. 4.-2. storočia pred naším letopočtom definoval yogu vo svojom diele Yoga Sutras cez osem častí:

  1. Yamas – etické princípy
  2. Niyamas – duchovné pravidlá
  3. Asanas – fyzické pozície tela
  4. Pranayama – dychové techniky
  5. Pratyahara – pozornosť smerovaná dnu/k sebe
  6. Dharana – koncentrácia, zámer, všímavosť
  7. Dhyana – meditácia, zvedomenie sa
  8. Samadhi – harmónia, jedno

 

Ďalšie yoga nástroje spočívajú v princípoch stravovania (vegetariánstvo), liečenia (napr. nosná sprcha pri nádche, používanie bylín), ale aj v rôznych rituáloch, mantrách (slovné afirmácie slúžiace ako nástroje vizualizácie) či mudrách (yoga gestá rúk a prstov rúk), ako aj v budovaní yoga kultúry a komunity.

 

Samozrejme, výklad jednotlivých stavebných prvkov, princípov a nástrojov yogy má svoje variácie a rôzne ich ponímajú aj samotní lektori yogy. Ja som zástanca slobody a lieralizmu yogovej praxe a preto svojim yogínom vždy pripomínam, že v yoge nič nemusíme, vezmime si z nej to, čo vieme a chceme použiť a zvyšné nechajme tak. Yoga má totiž slúžiť nám a nie naopak.

 

Telo + dych + myseľ = yoga

Ale vráťme sa od teórie yogy naspäť k jej využiteľnosti v praxi. V dnešnej uponáhľanej dobe je naozaj osviežujúce vidieť, ako sa ľudia dokážu práve prostredníctvom yogy spomaliť, vnímať moment tu a teraz, sústrediť sa na dych, ktorý je tým najlepším prostriedkom kontaktu mysle s telom – prapodstaty celej yogy, ktorá v preklade zo sanskritu znamená práve „spojenie“ – nášho duchovného a fyzického ja. Na svojich hodinách často klientom odporúčam, aby si z yogovej praxe vzali čo najviac aj do svojho bežného života – aby sa yogové praktiky stávali súčasťou ich fungovania aj v priebehu dňa a aby ich hranicou nebola yoga podložka. Pretože to, ako sa máme a cítime, je odrazom väčšiny nášho dňa, našich (zlo)zvykov a konania, a ak sa väčšinu dňa hrbíme v sedavom zamestnaní, zabúdame dýchať, nezvládame stres či nepestujeme trpezlivosť a pokoru, tak ani hodina yogy raz-dvakrát do týždňa to nezachráni. Ale možno si z nej vziať maximum.

 

Yoga aj (ďaleko) za hranicami podložky

Yogu však môžeme nenápadne pozvať aj do svojho každodenného života vďaka:

  • Správnym návykom pohybového aparátu

– v sedavom zamestnaní či v jednostranne zameranej práci

– pri bežných činnostiach od telefonovania, cez šoférovanie až po upratovanie

– v rámci pravidelných, zautomatizovaných pohybov akými je chôdza, zohnutie sa, státie

– pri iných športoch, ku ktorým je práve yoga výbornou kompenzáciou

  • Vedomej práce s mysľou prostredníctvom

– všímavosti t. j. láskavého zažívania prítomného okamihu nehodnotiacim, ale naopak prijímajúcim spôsobom

– dychu ako premostenia na úrovni tela a mysle, s ktorým Ti pomôže aj aromaterapia

– meditácie, ktorú možno zažiť nie len v lotosovom sede, ale aj prechádzkou, či v najväčšom okolitom hluku, ak sa dokážeme naladiť na svoje vnútorné ticho (praktické využitie v napätých situáciach či k zvládaniu stresu, strachu i trápenia)

– formovania svojej osobnosti cez vlastnosti, akými je pokora, vďačnosť, tolerania, trpezlivosť, schopnosť (od)púšťať, tak prijímať ako aj dávať, venovať lásku najskôr sebe, aby bolo z čoho dávať smerom von

– rozvoja svojej duchovnej stránky cez vhodne nastavený hodnotový rebríček a správanie sa v súlade s morálnymi a etickými princípmi (napr. v dnešnej dobe aktuálny princíp zero waste, ochrana planéty a pod.)

 

Yoga je silnou, efektívnou, ale trpezlivou, postupnou medicínou, nečakaj v nej zázraky z večera do rána (aj keď platí, že po yoga praxi sa vždy človek cíti lepšie). Ak ju chceš objavovať nie len v hraniciach yoga podložky, ale naopak, aj v každodennom živote, dovoľ jej z tej podložky a yoga shaly vystúpiť spolu s Tebou.

 

Praktické tipy, rady, odporúčania a zdieľanie mojej vlastnej skúsenosti, ako právničky a yoga lektorky v jednom, Ťa čakajú na mojom najbližšom workshope YOGA v každodennom živote. Termíny a miesta nájdeš v sekcii Služby – yoga workshop.