officeyoga.sk > Joga inšpirácie  > Podnikanie športového odborníka – ako na to?

Podnikanie športového odborníka – ako na to?

Určite Ti neušlo, že som okrem joga lektorky aj právničkou a preto keď som svoje hobby – jogu – pred viac ako troma rokmi premenila (aj) na podnikanie, mala som oveľa jednoduchšiu východiskovú situáciu ako tí, ktorí sa venujú len samotnému športu ako remeslu. A keďže viem, že mnohí lektori či inštruktori iných športov si nevedia dať rady s paragrafmi a byrokraciou, ktoré začiatok podnikania športového odborníka sprevádzajú, tak som dala dokopy manuál ako na to.

Pozor! Joga lektor nepodniká podľa živnostenského zákona, ale podľa zákona o športe.

Za posledné tri roky totiž nastali v zákone o športe viaceré významné zmeny. Ako ovplyvnili a do budúcna ovplyvnia podnikanie trénerov a inštruktorov skupinových cvičení – po novom tzv. športových odborníkov?

Ak by si sa rád živil ako osobný tréner či inštruktor skupinových cvičení (napr. aj jogy) resp. už sa tak živíš, ale nevieš, či všetko spĺňaš v súlade so zákonnými podmienkami a chceš sa vyhnúť sankcii, tento manuál Ti v tom určite pomôže. Ide o najkomplexnejší postup, ktorý bol kedy na Slovensku k tejto jemne zmätočnej téme publikovaný a ja som mala príležitosť ho vypracovať z pozície právnika v Centre lepšej regulácie, vďaka národnému projektu Monitoring podnikateľského prostredia. Manuál je odobrený po mojej konzultácii aj Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, do ktorého kompetencie regulácia podnikania športových odborníkov spadá.

Nebudem ho tu zbytočne kopírovať, jeho jednotlivé kapitoly ako aj komplet znenie nájdeš prehľadne zverejnené na web stránke Centra lepšej regulácie. Ak by si mal nejaké konkrétne otázky, neváhaj ma k tomu kontaktovať. Verím, že Ti manuál pomôže k tomu, aby si si možno mohol splniť sen tak ako ja a začal vyučovať Tvoj obľúbený šport.