officeyoga.sk > Joga inšpirácie  > Párová joga – prečo sa ju oplatí vyskúšať?

Párová joga – prečo sa ju oplatí vyskúšať?

Vedel si, že slovo “joga” v preklade zo sanskritu znamená “spojenie”? Aj keď primárne ide o súlad na úrovni tela a mysle, v širšom význame vie byť joga nástrojom, ako sa nakontaktovať a zdieľať  jej benefity so svojím partnerom, kamarátkou či jogínom na vedľajšej podložke. Ak si nevieš vynachváliť účinok praktizovania jogových asán, znásob ho pomocou toho druhého – vyskúšaj JOGU VO DVOJICI!

Hneď na úvod by som však zdôraznila, že partnerská joga nerovná sa automaticky akro joga, ktorá je pomerne dosť náročná, vyžaduje si nácvik, viac priestoru, proporčne ladiacich partnerov a jej podstatou je, že jeden z dvojice je vo vzduchu. Rovnako si hneď nepredstavuj jogové pozície, pri ktorých vo dvojici vytvárame rukami srdcia a rôzne, na pohľad efektné obrazce vhodné na fotku, ktoré však napriek prítomnosti toho druhého neprehlbujú účinok. Naopak, párová joga spočíva v asistovaní a pomáhaní si a preto môže byť súborom na pohľad jednoduchých pozícií, v ktorých však práve pôsobenie toho druhého ohľaduplným tlakom, ťahom či vlastnou váhou prehlbuje ich účinok na naše telo. To je však len jeden z benefitov jogy vo dvojici, dôvodov, prečo ju začať praktizovať je niekoľko..

REŠPEKT A ÚCTA

Keď sme medzi štyrmi rohmi joga podložky, spoliehame sa len na seba. Akonáhle však na ňu pozveme niekoho ďalšieho, vyžaduje si to zdieľanie tohto priestoru a ochota podeliť sa o zážitok z jogy. A to nepôjde bez vzájomného rešpektu a úcty. Tá sa prejavuje najmä tým, že venujeme pozornosť a starostlivosť aj tomu druhému, berieme do úvahy jeho fyzické možnosti (tak silu ako aj ohybnosť) a pôsobenie pozície musí byť rovnako príjemné nie len nám, ale aj opačnej strane. Zabudnime preto na akúkoľvek kritiku či výčitky, naopak, nájdime si variáciu pozície, ktorá je vhodná práve pre oboch a robme kompromisy..

DÔVERA

Pri niektorých pozíciách sme odkázaný na držanie sa toho druhého a preto je veľmi dôležité, aby sme o jeho schopnostiach nepochybovali. Aj preto odporúčam na začiatok praktizovania venovať pár minút sprítomneniu sa, napr. formou kvapky esenciálneho oleja do dlane a jeho inhalovaním, pri použití niektorej z jogových dychových techník. Práve koncentrácia na moment tu a teraz a vzájomne naladenie sa jeden na druhého je základom nie len príjemného, ale aj bezpečného zážitku zo spoločnej jogy.

INTIMITA

Fyzické dotyky, ktoré sú základom partnerskej jogy, ako aj synchronizácia dychu či očný kontakt, sú zdrojom vzájomnej intimity, ktorá vedie k prehĺbeniu vzťahu – nie len sexuálneho či romantického, ale aj priateľstiev. Odbúrava rezervovanosť, odstup a celkovo strach z fyzického kontaktu. Odhalenie svojich slabostí, strachov je ľudským faktorom, ktorý vyjde na povrch vtedy, ak sme ochotný sa nie len otvoriť, ale aj načúvať, akceptovať a nehodnotiť..

KOMUNIKÁCIA

Kým joga je väčšinou praktizovaná v tichosti, pri partnerskej by to nebol zrovna dobrý nápad. Sebe totiž rozumieme aj bez slov, ale ak nás partner príliš ťahá alebo tlačí, zabudnime na dorozumievanie sa formou čítania myšlienok. Jednoduché, zreteľné inštrukcie by nemali byť dôvodom urážania sa či vzťahovačnosti, ale naopak môžu byť vhodným tréningom komunikácie mimo joga podložky,  v každodennom živote. Nezabudnime ich prezentovať láskavo a pokojne, pomôže, ak si ich v úvode zadefinujeme..

ZÁBAVA

Nie len zdravý chrbát bez bolestí, ohybnosť kĺbov a flexibilita svalov, ale aj reštart mysle, ktorá sa navyše zaplaví hormónmi šťastia endorfínmi, nakoľko pri párovej joge nie je núdza o smiech či zábavné hlášky.

Konkrétne asány do páru Ti prinesiem už v ďalšom blogu. Zatiaľ si zožeň parťáka, alebo začni pomaly spracovávať svojho manžela, priateľku, kamoša či mamu – kohokoľvek, s kým by si rád trávil viac času a prehĺbil svoj vzťah vďaka horeuvedeným benefitom jogy vo dvojici 🙂