officeyoga.sk > Joga inšpirácie  > Môj Yoga Teacher Training na Bali – od A po Z (1. časť)

Môj Yoga Teacher Training na Bali – od A po Z (1. časť)

Ak sleduješ môj blog či chodíš na moje lekcie jogy, tak Ti zaiste neušlo, že som polku leta strávila na ďalekom Bali, aby som si rozšírila vzdelanie ako lektorka jogy a získala medzinárodne uznávaný certifikát RYT200 – t. j. registrovaný joga učiteľ 200 hodín. Keď som postupne oznamovala, že budem viac ako mesiac off, že moje joga lekcie budú zastúpené inými lektormi, priznám sa, že mi veľmi dobre padli a polichotili reakcie mojich jogínov tipu – „nechóóóď! Tak to si dám na mesiac pauzu“, či „a čo sa Ty chceš ešte preboha naučiť?“. Nadväzujúc na tú poslednú reakciu musím skonštatovať, že „všetko“! Všetko to, čo ešte neviem, to, čím by som moje vyučovanie jogy mohla vylepšiť, vďaka čomu by som sa mohla sama stať viac jogínom. Oháňajúc sa známym Sokratovým výrokom „Viem, že nič neviem“, a s vedomím, že čím viac si vzdelaný, tým väčšie nároky na seba máš a tým je ten vnútorný kritik v Tebe hlasnejší, s prídavkom profesionálnej deformácie právnika, osobnej vlastnosti perfekcionistu a maximalistu a učiteľskej pokory byť neustále aj žiakom, som sa rozhodla absolvovať mesačný yoga teacher training. 

Tento blog som sa rozhodla rozdeliť do 4 častí, ak má byť skutočným prínosom nie len pre ostatných joga lektorov, ale tiež pre praktizujúcich jogínov. 1. časť sa venuje téme:

Výber, príprava a cena

Úprimne, po naozaj kvalitnom zahraničnom učiteľskom joga tréningu som túžila od momentu, kedy som sa stala certifikovanou joga lektorkou na základe absolvovania vzdelávania akreditovanom Ministerstvom školstva SR. Nestačilo mi. Vedomosti som si dopĺňala absolvovaním rôznych workshopov, seminárov, či už z oblasti jogy, anatómie či fyziológie ľudského tela, ako aj športovej psychológie či aromaterapie. Avšak gro mojich zručností pochádzalo zo samoštúdia – po večeroch doma zo zahraničných publikácií v knižnej či online podobe, a v neposlednom rade z praxe. Nie len tej učiteľskej, ale zároveň tej vlastnej – a to nie len jogovej, ale celkovo športovej. Ale ten pocit, že mi chýba medzinárodne, celosvetovo uznávaný certifikát, nie len na pôde EÚ, tam stále bol. A napriek takmer už tisícke odučených joga lekcií za 3 roky pôsobenia ako joga lektorka, úspešných joga workshopov, pobytov či rôznych verejných i súkromných eventov, som si svoj dlhoročný sen túžila splniť. Nie len tak hala-bala, online tréningom a pod., ale absolvovaním intenzívneho mesačného výcviku, kedy budem mať možnosť ponoriť sa do štúdia jogy naplno bez akýchkoľvek rušiacich vplyvov. Stráviť čas v jogovej komunite, učiť sa od tých najlepších učiteľov, pod záštitou renomovanej školy akreditovanej svetovou joga autoritou Yoga Alliance s výbornými recenziami. Tie som začala študovať v januári tohto roka, pričom konkrétnu školu som si vybrala až v júni (!).

Akreditácia svetovou Yoga Alliance, obsah zameraný na anatómiu a fyziológiu, profily, skúsenosti a najvyššie vzdelanie lektorov či vyučovací jazyk angličtina, ako aj súvislé trvanie kurzu predstavovali kritériá, ktoré rozhodli o mojom výbere yoga teacher trainingu.

Výber YTT

Prečo mi výber trval tak dlho? V prvom rade som mala veľmi prísne nastavené kritériá, ktoré som nebola ochotná podliezť. Ok, jedno z nich som musela významne – ani nie tak podliezť, ako skôr preskočiť – a tým bola cena J Ale k tej sa ešte dostaneme. Aké boli teda moje kritériá na mnou vysnívaný yoga teacher training?

1. akreditácia Yoga Alliance (nakoľko ide o medzinárodne uznávanú neziskovú jogovú autoritu, ktorej sa ako jedinej doposiaľ podarilo nastoliť pravidlá a reguláciu vo výuke jogy, zachovávajúcej určitý štandard a úroveň jogového vzdelávania, poskytujúc svojím členom rozsiahle služby, a aj keď má určite svoje chyby, žiadna obdobná ani kvalitnejšia organizácia vo svete jogy nejestvuje.)

2. špecifikácia na Vinyasa jogu (áno, mám rada flow, ako si si zaiste všimol, obyčajné joga asány bez toho „lepidla“ sú pre mňa trochu nudné. Kedysi som tancovala, takže aj z jogy robím tak trochu tanec.)

3. prevaha hodín anatómie a fyziológie (v súlade s ktorou vyučujem jogu, aby bola pre Teba bezpečná, zdraviu prospešná a efektívna. Lebo ani spirituálne vyšperkovaná joga nezachráni vytečenú platničku v dôsledku nesprávneho praktizovania jogových asán.)

4. trvanie cca. 30 dní , t. j. 200-hodinový kurz (ako full time právnička som lepila zostávajúcu dovolenku, nadčasy a dlhšiu dobu som si z týchto praktických dôvodov nemohla dovoliť. Týmto ďakujem môjmu zamestnávateľovi za to, že ma takto uvoľnil, vážim si to.)

5. lokalizácia tréningu na mieste s históriou, kultúrou a tradíciou jogovej filozofie a učenia, s výnimkou Indie (áno, tej som dala hneď stopku, možno Ti to príde zvláštne, nakoľko ide o kolísku jogy, ale po tom, ako som viackrát počula, že najlacnejší spôsob, ako sa relatívne bezpečne ubytovať v Indii a mať postarané na mesiac o program je absolvovať jeden z ich – celosvetovo najlacnejším – joga učiteľských výcvikov, som si povedala, že nie len, že ten tréning musí byť seriózny, ale zároveň ma odradili nízke hygienické štandardy, vysoká kriminalita najmä voči ženám a z môjho osobného pohľadu akási duchovná pretvárka vzhľadom na nelichotivé miesto Indie v popredným miestach znečisťovatelov oceánov a ovzdušia našej planéty, ročnej mieri znásilnení či zastaralého kastovného systému. Rozhodovala som sa medzi krajinami juhovýchodnej Ázie, pričom som sa orientovala na blízkosť k pobrežiu, čo najďalej od vnútrozemia, nech ten oceán aspoň cítim vo vzduchu – a tak aj bolo, skutočne som ho len vnímala, že tam niekde je, aj keď sa tréning odohrával asi 10 km od pláže, nebol na ňu čas.)

6. celkový obsah kurzu (dôležitá bola pre mňa nie len spomínaná anatómia a fyziológia, ale tiež rozsah hodín prislúchajúci asana lab, t. j. praktickej časti rozoberania asán do najmenších detailov, ich správne technické prevedenie – alignments, efektívny a bezpečný spôsob poskytnutia dopomoci či nápravy – adjustments, či úprava pre rôzne typy fyzických možností, zranení a iných obmedzení – modifications & variations a to aj za pomoci pomôcok – joga props. Ďalej spôsob ohodnotenia – najmä praktická časť v podobe rozsahu stráveného reálnym učením a získavaním feedbacku. A v neposlednom rade rozsah výuky ako sprostredkovať ostatné formy jogy – pranayamu, meditáciu, joga nidru, mantry, mudry, očistné techniky a celkovo spirituálnu a filozofickú podstatu. Taktiež nemohla chýbať športová psychológia a joga business. A to som dostala ešte omnoho viac, o čom Ti napíšem v ďalších častiach blogu.)

7. recenzie a profily učiteľov (prečítala som ich stovky na rôznych portáloch a ako správny masochista som si vybrala tréning, kde prevažovali aj keď pozitívne recenzie, ale s dodatkom „bolo to náročné, nie je to žiadna dovolenka“, nakoľko som chcela absolvovať naozaj kvalitný tréning na vysokej profesionálnej úrovni s relevantnou mierou záťaže pre moje skúsenosti a očakávania. Za toto rozhodnutie som sa občas nenávidela J )

8. ubytovanie a strava (nie som žiadny rozmaznanec, ale základné hygienické štandardy musia byť. A keď už mám byť na mesiac opäť v škole, na opačnej strane zemegule a sama, tak aj trochu luxusu – viď. fotky, sú reálne. Taktiež som si zvolila vlastnú a nie zdieľanú izbu, pretože som sa chcela vyhnúť ponorke s účastníkmi tréningu, som neskutočný perfekcionista, čo nie je vždy príjemné pre tých, ktorí ma nepoznajú a v druhej polke tréningu za mnou dorazil môj muž. Doplatok za súkromnú izbu boli najlepšie investované peniaze, vďaka ktorému som si udržala zdravý rozum, nadhľad a odstup. Strava bola čisto vegánska, ale vynikajúca.)

9. profily učiteľov (mali zodpovedať špecifikáciou k mnou preferovanému obsahu, pričom presne tak to aj bolo – fyzioterapeut/chiropraktik, asana master a mediatation guru. Mali byť zároveň dobrými učiteľmi, nie len odborníkmi či jogínmi, s dlhoročnými skúsenosťami. Našla som v nich viac – najmä ľudskosť, pokoru a ochotu priznať chybu, resp. vysloviť slovo „neviem“, čo si ja nesmierne vážim.)

10. termín konania (preferovala som leto, kedy mám mnohých joga klientov na dovolenke a parlament či vláda majú prázdniny od tvorby zákonov, ktoré posudzujem ako právnička, pričom som chcela zachytiť aj nejaký ten sviatok – jeden sa mi podaril.)

11. vyučovací jazyk (k zahraničnému tréningu som bola naklonená od počiatku aj z dôvodu absolvovať vzdelávanie v anglickom jazyku a zlepšiť si tak svoje schopnosti aj pri výuke zahraničných klientov. Navyše je to jazyk, v ktorom jogu komplet študujem.)

12. cena (uff, pôvodne, keď som ešte nemala prehľad, som rátala s max. cenou takmer polovice toho, čo som za samotný kurz zaplatila. Postupne horeuvedených 11 kritérií podmienku ceny úplne zvalcovalo. Vždy to však budem hodnotiť ako dobrú investíciu, vyššia cena, o ktorej Ti píšem viac nižšie, zodpovedala vysokej kvalite.)

Napokon po niekoľko mesačnom hľadaní a porovnávaní si toho, čo svetový trh ponúka, strávení desiatok hodín na stránkach ako www.bookyogateachertraining.com či www.bookyogaretreats.com (ktorá disponuje lepšími filtrami na vyhľadávanie), tieto moje kritériá najviac spĺňal yoga teacher training v ponuke školy Samasti yoga, sídliacej na Bali, v Canggu.

 

Príprava na YTT

Po výbere a úhrade ceny za YTT mi zostával niečo vyše mesiac do jeho začiatku. Najvyšší čas hľadať letenku, k čomu mi poslúžili najmä portály www.google.com/flights a www.skyscanner.net. Nakoľko som veľký systematik, zriadila som si tabuľku s presným postupom, čo treba vybaviť a zariadiť s časovým harmonogramom, aby som na nič nezabudla.  Keď už som mala letenku, ako ďalší krok som riešila víza na Indonézskej ambasáde v Bratislave, nakoľko som vedela, že môj pobyt presiahne 30 dní. Následne som si vybavila na okresnej polícii medzinárodný vodičský preukaz, s naivnou predstavou, že keď tu som 8 rokov nešoférovala, tak na chaotickom Bali, kde sa navyše jazdí v ľavom pruhu  budem (ha ha ha). Ďalej som sa v zrýchlenej schéme dala zaočkovať proti hepatitíde a brušnému týfusu. Z takých administratívnych, ale dôležitých úkonov – zakúpila som si cestovné poistenie, nahlásila som svoje banke, že môže očakávať platby kartou z Bali, aby mi ju nezablokovali, zamenila som si eurá na doláre, na ktorých výmenu za indonézske rupie je na Bali lepší kurz a celkovo vyššia miera akceptácie. 

Naštudovala som si základné informácie o krajine, v ktorej som na mesiac mala pobudnúť, s tým súvisela aj zásoba liekov, pálenky ako prevencie voči Bali belly, opaľovacích krémov, či ochrany proti komárom. Vybavila som záskoky na moje joga lekcie, dokončila agendu v práci a vrhla som sa do štúdia odporúčanej literatúry a vypisovala maily organizátorom, aby som z hľadiska obsahového, ale aj technického bola pripravená. Dobookovala som si ubytovanie na prvý a posledný deň navyše, zariadila si šoféra, ktorý ma z letiska doručí až do vily a nepredá ma po ceste na orgány.

Navyše som oslovila dve bývalé absolventky tohto YTT, jednu z Nemecka a druhú zo Slovenska, ktorých podnetné rady mi neskutočne pomohli – ďakujem! Zbalila som sa presne tak, ako sa na mesiac patrí – pre vysokú vlhkosť som si pripravila desiatky joga outfitov, cez plece prehodila joga matku a mohla som sa vydať na cestu. Ak ste si mysleli, že absolvovať YTT predstavuje rozhodnutie zo dňa na deň, tak tento blog vás z tohto omylu veľmi rýchlo vyvedie.

 

Cena YTT

Alebo skôr celkový náklad za absolvovanie vyššieho joga vzdelávania v zahraničí, aby si mal predstavu, koľko si naň treba našetriť, ak Ťa to týmto smerom láka. Resp. ako praktizujúci jogín vedel oceniť svojho vzdelaného joga lektora, ktorý do kvality učenia vkladá nie len kus seba, ale aj nemalé finančné prostriedky, ak chce stále napredovať, aby Ti vedel ponúknuť viac.

  • YTT200 – škola, 28 nocí ubytovania v samostatnej izbe, 2 jedlá denne – 3590 eur
  • ubytovanie v samostatnej izbe za 2 noci navyše bez stravy – 140 eur
  • obojsmerná letenka Viedeň-Bali s prestupom v Taipei – 831,73 eur
  • víza do Indonézia na 60 dní – 55 eur
  • cestovné poistenie vrátane nadštandardu (ako napr. športové úrazy, letecká preprava do nemocnice) – 103,7 eur
  • očkovanie proti hepatitíde a brušnému týfusu s vakcínami – 240 eur
  • medzinárodný vodičský preukaz – 6,5 eur
  • obojsmerný taxík letisko Denpasar-vila v Canggu – 40 eur
  • vreckové – 1000 eur (na 33 dní primárne minuté na obedy, ktoré neboli v cene, stravu vo voľné 3 štvrtky a prvý a posledný deň, taxíky, fitko, absolvované šnorchlovacie výlety cez 2 voľné štvrtky, organickú drogériu, lieky, práčovňu, suveníry, indonézsku sim kartu, masáže)

Spolu niečo vyše 6000 eur.

 

Samozrejme, súčasťou tejto sumy nie je ušlý zisk pre absenciu príjmu z podnikania ako športový odborník, pričom v mojom prípade som aspoň čerpala dovolenku vo full-time práci právničky. Taktiež nemožno narátať náklady, ktoré s prípravou súviseli – nie len finančné za kúpu potrebného tovaru (napr. nové joga oblečenie, cestovná joga podložka), ale aj časové, potrebné pre zariadenie všetkých horeuvedených úkonov. Zároveň súčasťou tejto sumy nie je ani registrácia v Yoga Alliance ako RYT200 – t. j. registrovaný joga lektor s úspešným absolvovaním 200-hodinového joga tréningu v joga škole akreditovanej Yoga Alliance. Ten predstavuje prvý rok 104 eur (115 dolárov) a potom každý ďalší rok 59 eur (65 dolárov).  Presne tak, žiaden lacný špás a preto logicky vstup na kvalitnú lekciu jogy nemôže stáť 5 eur…

 

Verím, že 1. časť blogu o mojom YTT na Bali bola pre Teba prínosná, aj keď viac organizačno-technická, ako plná zážitkov – na tie sa môžeš tešiť v 2. časti blogu, kde Ti prezradím viac z obsahu tréningu a priblížim Ti, ako vyzerali moje dni.