Blog

Joga pre firmyOffice JogaZdravý chrbát

Ako správne sedieť v práci, aby nás nebolel chrbát?

18. novembra 2018

Sedavý spôsob života dostal za posledné roky nemilý prívlastok „choroba dnešnej doby“, pričom väčšinu času presedíme práve v práci. Za jej zmenu výkonu do polohy sedmo za posledných 50 rokov vďačíme najmä moderným technológiám. Ak sedavú prácu necheme meniť, je nevyhnutné ustrážiť si ako správne sedieť, aby nás nebolel chrbát.

 

Ako nesprávne sedíme

 

… v oblasti krku

Pri sedení sa často hlava vysunie ako korytnačka smerom počítač či kniha. Vnorí sa do ramien ťahaným k ušiam, čím riskujeme bolesti šije, pokračujúce do bolestí hlavy až migrén. Časom nám môže pre potrebu hlavu vyslovene udržať na krku vzniknúť vzadu hrb. Jeho tlak môže viesť až k disfunkcii štítnej žľazy.

 

… v oblasti hrudnej chrbtice

Skúsme si uvedomiť svoje ramená, ako často pri sede zatvárajú hrudný kôš vpred, čím sa blokuje hlboký dych a medzi lopatkami vzniká vyguľatenie. Neskôr snahou tela vyrovnávať disbalans sa pridá naša častá spoločníčka skolióza v podobe stavcov mimo svojej dráhy. Výsledkom môže byť aj výrazná neúmernosť pravej a ľavej časti chrbtice, vrátane mobility ramien a sily rúk.

 

… v oblasti driekovo-krížovej chrbtice

Všimnime si, že v sede takmer vôbec nepoužívame brušné svalstvo, ktoré má tendenciu ochabnúť. Namiesto brucha, ktoré je vyduté, držíme sed cez spodný chrbát, v ktorom vzniká nadmerná lordóza a tým preťažujeme driek a kríže. Že pomôže fit lopta? Naopak, tá celú situáciu s krížami ešte zhoršuje, nakoľko bez prehnutia sa v nich na nej nedokážeme udržať balance. Neustálým preťažením štvorhlavého driekového svalu sa spodná časť chrbtice skráti, stuhne a následne bolí. To operadlo stoličky na nej nie je len tak.

 

… v oblasti dolných končatín a bedier

A to sme zatiaľ len pri chrbtici. Nadmerným sedením trpia v rámci pohybového aparátu aj kĺby a svaly našich končatín. Tie dolné sa nedostatočne prekrvujú, z bedrových kĺbov nevychádza takmer žiaden pohyb. Kolená sú stuhnuté, ak navyše nemáme správne nastavenú polohu stoličky (lýtka a stehná by mali zvierať pravý uhol) môžu trpieť preťažením. Členky sa v porovnaní s chôdzou vôbec nehýbu, čím dochádza k nedostatočnému premazávaniu synoviálnou tekutinou, ktorej úlohou je robiť pohyb v kĺboch  hladkým.

A hovorí vám niečo sval iliopsoas? Máme ich dokonca až dva, po oboch stranách spájajú naše nohy popod bedrá s trupom. Počas sedenia sa tento sval skráti do tvaru stoličky. Tým posťahuje všetko okolo panvy, často to vedie k jej vyrotovaniu a preťaženiu krížov. Pri sede sa skracuje tiež krajčírsky sval stehna, ťahá nás takmer nepoužívaná oblasť triesiel, zadné stehná nám to zase vrátia pri akomkoľvek predklone. To, že čo sa deje so svalom, od ktorého názvu je aj samotné sedenie odvodené, tým, že naňho vyvíjame niekoľkohodinový tlak viac ako polovicou váhy nášho tela asi tušíme – správne, sedací sval ochabuje.

 

… v oblasti horných končatín

Horné končatiny sú zase nepomerne zaťažené v závislosti od toho, či sme praváci alebo ľaváci. Nadmerným a nevhodným používaním počítačovej myšky riskujeme syndróm karpálneho tunela v zápästí, sprevádzaným tŕpnutím a skrúcaním prstov (o tom, ako sa mu jogou vyhnúť, píšem a ukazujem v blogu TU). Takže nie len, že presedíme v priemere 83 celých dní za rok, ale ešte aj sedíme zle!

 

Sedíme veľa a ešte k tomu aj nesprávne

 

 

 

Aj pri snahe správne sedieť si občas ani neuvedomíme, že zrazu máme nohu prekríženú cez nohu alebo jednu nohu podložnú pod zadkom. A tu prichádza potreba všímavosti, sebakontroly a schopnosti zlozvyky odstraňovať vedomým, každodenným tréningom. Kým dnes si ich telo ani nevšíma, cez jeho pozorovanie a vlastné spomalenie a stíšenie, sa opäť s ním naučme komunikovať. Ani ležať rozvalený na stoličke nie je zrovna ideálne. Ale radšej sa opriem ako sedieť vystretý ako žihadlo, čo ešte viac zvýrazňuje esovité prehnutie chrbtice, ktoré vedie k jej preťaženiu.

 

Skúsme preto nebyť nalepený na monitore. Možno vidíme vinníka v zle nastavenej výške či vzdialenosti monitora, klávesnice, či nám chýba podložka pod myš. Pri snahe správne sedieť nás možno brzdí nevhodná stolička alebo stôl. Na každom pracovisku nájdeme osobu zodpovednú za tzv. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Neváhajme sa na ňu v tomto smere obrátiť.

 

Zasuň bradu, ramená ťahaj od uší, lopatky k sebe. Neutralizuj sa v spodnej chrbtici – drieku, nech nemáš vyvalené brucho a jemne podsaď panvu, nech nemáš vyšpúlený zadok.

 

Ako pomôcka nám môže slúžiť nalepiť si na monitor počítača memo papierik s týmito 5 základnými pravidlami správneho sedenia v práci – a už pri čítaní tohto článku verím, že sa podľa nich naprávate do vhodnejšieho sedu. 🙂