officeyoga.sk > Joga pre firmy  > Ako správne sedieť v práci, aby nás nebolel chrbát?

Ako správne sedieť v práci, aby nás nebolel chrbát?

Sedavý spôsob života dostal za posledné roky nemilý prívlastok „choroba dnešnej doby“, pričom väčšinu času presedíme práve v práci, za ktorej zmenu výkonu do polohy sedmo za posledných 50 rokov vďačíme najmä moderným technológiám. Pri sedení sa často hlava vysunie ako korytnačka smerom počítač či kniha, vnorí sa do ramien ťahaným k ušiam, čím riskujeme bolesti šije vyrážajce až do lebky. Časom nám môže pre potrebu hlavu vyslovene udržať na krku vzniknúť vzadu hrb, ktorého tlak často vedie až k disfunkcii štítnej žľazy.

 

Skúsme si uvedomiť svoje ramená, ako často pri sede zatvárajú hrudný kôš vpred, čím sa blokuje hlboký dych a medzi lopatkami vzniká vyguľatenie, neskôr snahou tela vyrovnávať disbalans sa pridá naša častá spoločníčka skolióza v podobe stavcov mimo svojej dráhy.

 

Všimnime si, že v sede takmer vôbec nepoužívame brušné svalstvo, ktoré má tendenciu ochabnúť. Namiesto brucha, ktoré je vyduté, držíme sed cez spodný chrbát, v ktorom vzniká nadmerná lordóza a tým preťažujeme driek a kríže. Že pomôže fit lopta? Naopak, tá celú situáciu s krížami ešte zhoršuje, nakoľko bez prehnutia sa v nich na nej nedokážeme udržať balance.

 

A to sme zatiaľ len pri chrbtici, nadmerným sedením trpia v rámci pohybového aparátu aj kĺby a svaly našich končatín. Tie dolné sa nedostatočne prekrvujú, panva, ktorou začínajú, je po celý čas zavretá, z bedrových kĺbov nevychádza takmer žiaden pohyb. Kolená sú stuhnuté, ak navyše nemáme správne nastavenú polohu stoličky (lýtka a stehná by mali zvierať v kolennej jamke pravý uhol) môžu trpieť preťažením, členky sa v porovnaní s chôdzou vôbec nehýbu, čím dochádza k nedostatočnému premazávaniu synoviálnou tekutinou, ktorej úlohou je robiť pohyb v kĺboch  hladkým.

 

A hovorí vám niečo sval iliopsoas? Máme ich dokonca až dva, po oboch stranách spájajú naše nohy popod bedrá s trupom a počas sedenia sa tento sval skráti do tvaru stoličky, čím posťahuje všetko okolo panvy nahor i nadol. Pri sede sa skracuje tiež krajčírsky sval stehna, ťahá nás takmer nepoužívaná oblasť triesiel, zadné stehná nám to zase vrátia pri akomkoľvek predklone. To, že čo sa deje so svalom, od ktorého názvu je aj samotné sedenie odvodené, tým, že naňho vyvíjame niekoľkohodinový tlak viac ako polovicou váhy nášho tela asi tušíme – správne, sedací sval ochabuje.

 

Horné končatiny sú zase nepomerne zaťažené v závislosti od toho, či sme praváci alebo ľaváci, nesprávnym používaním počítačovej myšky riskujeme syndróm karpálneho tunela v zápästí, sprevádzaným tŕpnutím a skrúcaním prstov. Takže nie len, že presedíme v priemere 83 celých dní za rok (rátaj 2000 prac. hodín deleno 24 hodín), ale ešte aj sedíme zle!

 

Sedíme veľa a ešte k tomu aj nesprávne

 

 

Všímajme si zlozvyky a vedome ich odstraňujme

 

Aj pri snahe správne sedieť si občas ani neuvedomíme, že zrazu máme nohu prekríženú cez nohu alebo jednu nohu podložnú pod zadkom. A tu prichádza potreba všímavosti, sebakontroly a schopnosti zlozvyky odstraňovať vedomým, každodeným tréningom. Kým dnes si ich telo ani nevšíma, cez jeho pozorovanie a vlastné spomalenie a stíšenie, sa opäť s ním chceme naučiť komunikovať a počúvať ho. Ani ležať rozvalený na stoličke nie je zrovna ideálne, ale radšej sa opriem ako sedieť vystretý ako žihadlo, čo ešte viac zvýrazňuje esovité prehnutie chrbtice, ktoré vedie k jej preťaženiu. Skúsme preto nebyť nalepený na monitore, a ak vidíme vinníka v zle nastavenej výške či vzdialenosti monitora, klávesnice, absentuje nám podložka pod myš a pri snahe správne sedieť nás brzdí nevhodná stolička, na každom pracovisku nájdeme osobu zodpovednú za tzv. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, na ktorú sa neváhajme v tomto smere obrátiť.

Zasuň bradu, ramená ťahaj od uší, lopatky k sebe, vyguľať sa v spodnej chrbtici - drieku, nech nemáš vyvalené brucho a jemne podsaď panvu, nech nemáš vypučený zadok.

Ako pomôcka nám môže slúžiť nalepiť si na monitor počítača memo papierik s týmito 5 základnými pravidlami správneho sedenia v práci – a už pri čítaní tohto článku verím, že sa podľa nich naprávate do správnejšieho sedu 🙂