24. júna 2019
Vedel si, že slovo joga v preklade zo sanskritu znamená spojenie? Aj keď primárne ide o súlad na úrovni tela a mysle, v širšom význame vie byť joga nástrojom kontaktu a tým zdieľania jej benefitov s ostatnými. Či už so svojím partnerom, kamarátkou alebo jogínom na vedľajšej podložke. Párová joga – joga, ku ktorej jeden je málo a traja už veľa 🙂 Ak si nevieš vynachváliť účinok praktizovania jogových asán, znásob ho pomocou toho druhého – vyskúšaj JOGU VO DVOJICI!
Hneď na úvod by som však zdôraznila, že párová joga nerovná sa automaticky akro joga. Akro joga je pomerne náročná, vyžaduje si nácvik, viac priestoru, proporčne ladiacich partnerov. Plus jej podstatou je, že jeden z dvojice je vo vzduchu. Akro joga je teda jeden z typov párovej jogy, ale nejde o synonymum. Rovnako si hneď nepredstavuj jogové pozície, pri ktorých vo dvojici vytvárame rukami srdcia a rôzne, na pohľad efektné obrazce. Síce vhodné na fotku, avšak ich pridaná hodnota nespočíva v prítomnosti toho druhého. Naopak, párová joga je o asistovaní a pomáhaní si. A preto môže byť súborom na pohľad jednoduchých pozícií, v ktorých však práve pôsobenie toho druhého ohľaduplným tlakom, ťahom či vlastnou váhou prehlbuje ich účinok na naše telo. To je však len jeden z benefitov jogy vo dvojici, dôvodov, prečo ju začať praktizovať je niekoľko.
Keď sme medzi štyrmi rohmi joga podložky, spoliehame sa len na seba. Akonáhle však na ňu pozveme niekoho ďalšieho, vyžaduje si to zdieľanie tohto priestoru a ochota podeliť sa o zážitok z jogy. A to nepôjde bez vzájomného rešpektu a úcty. Tá sa prejavuje najmä tým, že venujeme pozornosť a starostlivosť aj tomu druhému. Berieme do úvahy jeho fyzické možnosti (tak silu ako aj ohybnosť). Pôsobenie pozície musí byť rovnako príjemné nie len nám, ale aj opačnej strane. Zabudnime preto na akúkoľvek kritiku či výčitky. Naopak. Nájdime si variáciu pozície vhodnej pre oboch a robme kompromisy.
Pri niektorých pozíciách sa držíme toho druhého a preto je veľmi dôležité, nepochybovať o jeho schopnostiach. Aj preto odporúčam na začiatok praktizovania venovať pár minút sprítomneniu sa. Napr. formou kvapky esenciálneho oleja do dlane a jeho inhalovaním, pri použití niektorej z jogových dychových techník. Práve koncentrácia na moment tu a teraz a vzájomne naladenie sa jeden na druhého je základom nie len príjemného, ale aj bezpečného zážitku zo spoločnej jogy.
Fyzické dotyky, ktoré sú základom partnerskej jogy, ako aj synchronizácia dychu či očný kontakt, sú zdrojom vzájomnej intimity, ktorá vedie k prehĺbeniu vzťahu. Pozoe, nie len sexuálneho či romantického, ale aj priateľstiev. Odbúrava rezervovanosť, odstup a celkovo strach z fyzického kontaktu. Odhalenie svojich slabostí, strachov, zraniteľnosti je ľudským faktorom, ktorý vyjde na povrch vtedy, ak sme ochotný sa nie len otvoriť, ale aj načúvať, akceptovať a nehodnotiť.
Kýmjogu väčšinou praktizujeme v tichosti, pri partnerskej joge by to nebol zrovna dobrý nápad. Sebe totiž rozumieme aj bez slov, ale ak nás partner príliš ťahá alebo tlačí, zabudnime na dorozumievanie sa formou čítania myšlienok. Jednoduché, zreteľné inštrukcie nespôsobujú urážanie sa či vzťahovačnosti. Naopak, môžu byť vhodným tréningom komunikácie mimo joga podložky, v každodennom živote. Nezabudnime ich prezentovať láskavo a pokojne, pomôže, ak si ich v úvode zadefinujeme. Párová joga sa tak môže stať aj úprimným rozhovorom.
Nie len zdravý chrbát bez bolestí, ohybnosť kĺbov a flexibilita svalov. Ale aj reštart mysle, ktorá sa navyše zaplaví hormónmi šťastia endorfínmi. Keď sa totiž cvičí párová joga, nie je núdza o smiech či zábavné hlášky.
Konkrétne asány do páru Ti prinesiem už v ďalšom blogu. Zatiaľ si zožeň parťáka, alebo začni pomaly spracovávať svojho manžela, priateľku, kamoša či mamu. Kohokoľvek, s kým by si rád trávil viac času a prehĺbil svoj vzťah vďaka horeuvedeným benefitom jogy vo dvojici. 🙂